Międzywydziałowe studia doktoranckie w języku angielskim

 

Często zadawane pytania

 

1. REKRUTACJA

 

Jak znaleźć opiekuna naukowego?

Sam wybierasz sobie opiekuna naukowego. Podczas pierwszego zjazdu masz okazję spotkać potencjalnych opiekunów i osobiście z nimi porozmawiać. Możesz także poprosić prof. Józefa Pociechę, Dyrektora studiów, aby pomógł ci znaleźć lub skontaktować się z potencjalnym opiekunem naukowym, których lista znajduje się na naszej stronie internetowej.

 

 

Czy sam powinienem zaproponować temat pracy doktorskiej?

Podczas rekrutacji jest wymagane abyś przesłał do nas propozycję pracy doktorskiej. Uniwersytet Ekonomiczny nie prowadzi żadnej listy z tematami, jednak swoje pomysły zawsze możesz skonsultować z potencjalnym opiekunem naukowym.

 

 

Czy są jakieś szczególnie promowane obszary badawcze?

Studia doktoranckie w języku angielskim są międzywydziałowym programem i nie ma tutaj żadnego uprzywilejowanego obszaru badań. Jednak podczas wyboru tematu powinieneś zwrócić uwagę na zainteresowania potencjalnego opiekuna.

 

 

Skąd mogę wiedzieć czy jestem uprawniony do ubiegania się o udział w polskim programie studiów doktoranckich?

Podczas procesu rekrutacyjnego dyplomy wraz z ocenami są sprawdzane i weryfikowane przez Uniwersytet, a w niektórych przypadkach także przez Ministerstwo Edukacji. To właśnie te instytucje decydują czy posiadasz kwalifikacje uprawniające do uczestnictwa w polskich studiach III stopnia.

 

 

Jaki jest wymagany poziom znajomości języka angielskiego?

Wymagany poziom znajomości języka angielskiego to B2  lub 6.5 w systemie klasyfikacji IELTS. Wymagamy certyfikatu poświadczającego znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie (lista certyfikatów znajduje się na naszej stronie internetowej). Jeżeli program studiów niższego stopnia był w całości prowadzony w języku angielskim, to nie musisz dostarczać dodatkowych certyfikatów.

 

 

Czy jest językowy kurs przygotowawczy do studiów III stopnia?

Uniwersytet Ekonomiczny oferuje taki kurs. Trwa on rok i aby móc wziąć w nim udział wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie A2/B1.

 

 

Czy Uniwersytet Ekonomiczny pomaga w zdobyciu wizy?

Nie, jednak Uniwersytet może wydać dokumenty, które mogą być przydatne podczas trwania procedury wizowej.

 

 

Czy mogę zdobyć wizę dla mojej rodziny?

Uniwersytet nie będzie pomagał w zdobyciu wizy dla rodziny. Nasz program niestacjonarnych studiów III stopnia jest skonstruowany w taki sposób, że zajęcia prowadzone są tylko podczas czterech weekendowych zjazdów w ciągu całego roku. Student musi przebywać w Krakowie tylko 12-16 dni w ciągu roku.

 

 

Jaki rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego powinienem wykupić?

Musisz posiadać ubezpieczenie medyczne obejmujące pobyt w Polsce. Możesz je kupić w kraju zamieszkania lub w Polsce. Kopie ubezpieczenia należy wysłać do koordynatora studiów doktoranckich. Muszą być podane daty początku i końca obowiązywania ubezpieczenia.

 

 

Gdzie mogę znaleźć tłumacza przysięgłego  aby zlecić przetłumaczenie mojego dyplomu?

Listę tłumaczy przysięgłych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest również wiele prywatnych instytucji, które oferują tego typu usługi i można je łatwo znaleźć w Krakowie. Nie można zamówić tłumacza przysięgłego przez Uniwersytet.

 

 

Czym jest legalizacja dyplomu?

Legalizacja polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z obowiązującym prawem, sprawdzeniem autentyczności pieczęci i podpisów na dokumencie. Legalizacja zwiększa wiarygodność dyplomu. Powinna ona być wykonana przez polskiego konsula, w kraju wydania dokumentu.

 

 

Czym jest Apostille?

Jeżeli kraj, w którym dokument został wydany, jest stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej w Hadze legalizacja dokumentu jest zastępowana certyfikatem Apostille. Lista państw – stron Konwencji oraz instytucji uprawnionych do wydania Apostille jest dostępna tutaj http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41

 

 

Czy mogę otrzymać list akceptacyjny przed październikiem?

Uniwersytet nie może wysłać listu akceptacyjnego przed zakończeniem procedury rekrutacyjnej, która na ogół trwa do października.

 

 

2.FINANSE

 

Jaki jest koszt życia w Polsce i Krakowie?

Kraków jest stosunkowo drogim miejscem, w porównaniu do innych polskich miast. Koszt wynajmu 40 metrowego mieszkania wynosi około 1700 złotych (410 EURO) na miesiąc. Cena biletu miesięcznego na komunikację miejską  wynosi 90 złotych (22 EURO).

 

 

Czy Uniwersytet zapewnia zakwaterowanie?

Nie, jednak Uniwersytet współpracuje z kilkoma agencjami wynajmu nieruchomości i przez te agencje pomagamy studentom znaleźć nocleg.

 

 

Czy Uniwersytet zapewnia wsparcie finansowe?

Uniwersytet nie zapewnia wsparcia finansowego, są jednak pewne zewnętrzne systemy finansowania, dlatego jeżeli potrafisz przedstawić dobry i ciekawy projekt badawczy, to z pewnością masz szansę na dofinansowanie.

 

 

Czy Uniwersytet wystawia fakturę za wpłatę czesnego?

Tak, Uniwersytet może wystawić fakturę przed wpłatą, lub po wpłacie.

 

 

Jak mogę zapłacić czesne?

Czesne musi być wpłacone na nasze konto bankowe. Pierwsza wpłata powinna nastąpić najpóźniej na dwa tygodnie przed pierwszym zjazdem.

  • Dane konta bankowego, na które czesne (płatne w EURO) powinni wpłacać studenci spoza UE:

ALIOR Bank SA
ul. Kielecka 27, 31-526 Kraków
PL 14 2490 0005 0000 4600 9530 0831
SWIFT ALBPPLPW
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Ul. Rakowicka 27
Kraków 31-510,
Polska

  • Dane konta bankowego, na które czesne (płatne w złotówkach) powinni wpłacać studenci z krajów UE:

ALIOR Bank SA
ul. Kielecka 27, 31-526 Kraków
PL 34 2490 0005 0000 4600 9944 4214
SWIFTALBPPLPW
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Ul. Rakowicka 27
Kraków 31-510,
Polska

 

 

Czy mogę zapłacić bezpośrednio na Uniwersytecie?

Nie ma takiej możliwości.

 

 

3. STUDIA

 

Jaka jest różnica między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi?

Studia niestacjonarne oznaczają, że zajęcia na terenie kampusu UEK są ograniczone do minimum. W ciągu roku mają miejsce cztery zjazdy, co oznacza, że doktorant przebywa w mieście zaledwie 12-16 dni w roku. Dzięki takiemu systemowi, nie wymaga się aby doktorant mieszkał w Krakowie. Studia stacjonarne oznaczają, ze zajęcia odbywają się co tydzień i doktorant jest zobowiązany pozostać w Krakowie w roku akademickim (październik-czerwiec). Uniwersytet Ekonomiczny oferuje studia III stopnia w języku angielskim tylko w formie niestacjonarnej. Stacjonarne studia III stopnia są prowadzone w języku polskim.

 

 

Jak często muszę być w Krakowie?

Zajęcia na kampusie odbywają się cztery razy w roku. Każdy zjazd trwa trzy dni (piątek-niedziela), jednak czasem zdarza się, że trzeba spędzić w Krakowie 4/5 dni podczas zjazdu. Ponadto każdy student wybiera sobie opiekuna naukowego, z którym współpracuje. Spotkania z nim student ustala na własną rękę, s dodatkowo może się z nim kontaktować także przez email czy Skype.

 

 

Czy mogę dostać pracę jako asystent nauczania na Uniwersytecie Ekonomicznym?

Nie jest to niemożliwe, jednak jest to bardzo trudne, aby dostać taką prace zaraz po przyjeździe do Krakowa na studia. Doktorantom, którzy są blisko ukończenia studiów i obrony pracy doktorskiej, może zostać zaoferowana posada, jednak należy pamiętać, że liczba ofert pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym jest ograniczona i nie każdy może liczyć na taką propozycje.

 

 

Czy jestem zobowiązany do udziału we wszystkich zjazdach?

Obecność na zajęciach jest wymagana przez prowadzących. Zazwyczaj jedna nieobecność w ciągu roku jest tolerowana, jednak zaleca się aby uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Międzywydziałowe studia doktoranckie w języku angielskim nie są programem nauczania na odległość.

 

 

Kiedy mają miejsce zjazdy?

Plan jest przygotowywany na początku każdego roku akademickiego. Przeważnie pod koniec listopada odbywa się pierwszy zjazd tylko nowych doktorantów, natomiast doktoranci 2 i 3 roku spotykają się po raz pierwszy już w październiku. Kolejne zjazdy są wspólne. Drugi ma miejsce końcem stycznia, trzeci pod koniec marca, a czwarty w maju.

 

 

Czy mogę zamienić studia niestacjonarne na stacjonarne?

Uniwersytet Ekonomiczny nie oferuje studiów stacjonarnych III stopnia w języku angielskim, w związku z czym jest to niemożliwe.

 

 

Jakie certyfikaty otrzymam po zakończeniu studiów?

Po ukończeniu pełnego kursu, otrzymasz potwierdzenie, że ukończyłeś program. Zostanie nadany ci tytuł doktora Ekonomii o specjalizacji zgodnej z twoim obszarem badań.

 

 

Czy mogę pracować w Polsce? Czy potrzebuję dodatkowego pozwolenia na pracę?

Obywatele spoza UE muszą posiadać zezwolenie na prace w Polsce.

 

 

Czy mogę ukończyć program studiów w czasie krótszym lub dłuższym niż 3 lata?

Istnieje taka możliwość. Można ukończyć program w ciągu dwóch lat, jeżeli zaliczy się wszystkie zajęcia, które powinny odbyć się w ciągu trzech lat, a także napisze i obroni pracę naukową. Jednak z racji dużego nakładu pracy jaki trzeba poświęcić aby ukończyć studia w ciągu dwóch lat, bardzo rzadko znajdują się chętni na takie rozwiązanie. Także możliwe jest wydłużenie studiów do czterech lat, jeżeli student musi przeprowadzić długotrwały projekt badawczy.

Łukasz Smug

Łukasz Smug

Kontakt w sprawie: obsługa logistyczna wyjazdów w ramach BIP, w sprawie wyjazdów Erasmus+ Malta, Portugalia, Słowenia, logistyka wizyt gości zagranicznych.

tel.: (12) 293 54 86

e-mail:smugl@uek.krakow.pl

pokój 1.5

dyżur: czwartek od 14:00 do 16:00 oraz w innym terminie po mailowym/ telefonicznym umówieniu spotkania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki. Polityka Prywatności