Realizowane projekty
„Wzrost umiędzynarodowienia UEK poprzez intensyfikację promocji zagranicznej” – w ramach naboru NAWA Welcome to Poland 2022, 01.06-2023 – 31.05.2025
Wniosek projektowy został napisany w odpowiedzi na potrzebę zintensyfikowania promocji na kluczowych dla UEK rynkach zagranicznych. Głównym celem Projektu jest poprawa poziomu internacjonalizacji oraz rozpoznawalności uczelni na arenie międzynarodowej poprzez działania bezpośrednie, czyli np. udział w targach czy spotkaniach z grupami docelowymi, a także wzmocnienie działań promocyjnych w Internecie jako działanie dodatkowe. Jako trzeci typ działań wskazano stworzenie nowej strony internetowej Biura Programów Zagranicznych, która stanowi główne źródło pozyskiwania informacji dla kandydatów i studentów zagranicznych. Projekt jest realizowany na kilku płaszczyznach – udział UEK w w zagranicznych targach edukacyjnych w następujących krajach: Azerbejdżan, Turcja, Wyspy Brytyjskie (w szczególności wśród Polonii), udział w konferencjach zagranicznych NAFSA i APAIE. Aby powyższe działania były efektywne, muszą im towarzyszyć działania dodatkowe, czyli intensywna promocja w mediach społecznościowych i portalach edukacyjnych oraz nowoczesna, przejrzysta strona internetowa spełniająca wymogi dostępności. Zaplanowano także dwujęzyczne oznakowanie na kampusie UEK oraz przy jednostkach, z których korzystają studenci. Pozwoli to zagranicznym kandydatom na studia oraz nowo przyjętym studentom UEK z łatwością poruszać się po kampusie uczelni. Wszystkie powyższe działania mają służyć zwiększeniu stopnia umiędzynarodowienia poprzez większy udział studentów zagranicznych w studiach w UEK oraz promocję Polski i Krakowa jako miejsca odbywania studiów. Długofalowym efektem będzie stworzenie spójnego międzynarodowego wizerunku UEK, większa rozpoznawalność uczelni, a także promocja regionu jako dobrego miejsca do studiowania i życia. Działania opisane we Wniosku przysłużą się także do stworzenia skutecznej strategii promocji zagranicznej.
„Heritage, Art and Business Intensive Programme” – w ramach naboru NAWA SPINAKER 2021, 01.06.2022 – 31.08.2023
Projekt „Heritage, Art and Business Intensive Programme (HABIP)” został stworzony w celu wsparcia studentów zagranicznych zainteresowanych zarządzaniem dziedzictwem kulturowym i sztuką, podniesienia kwalifikacji beneficjentów i jakości kształcenia oraz umożliwienia nauki osobom z ograniczonym dostępem do długoterminowej mobilności. Starannie dobrani partnerzy z krajów pozaunijnych, reprezentujący odległe obszary kulturowe, zapewnili wieloaspektowe potraktowanie problemu oraz zmianę sposobów działania instytucji edukacyjnych i kulturalnych, także zajmujących się dziedzictwem kulturowym.
Multidyscyplinarny program dydaktyczny przygotowany został w oparciu o specjalistów z UEK i innych uczelni, min. ASP w Krakowie.
W ramach działań ponadgranicznych zrealizowane zostały: rekrutacja w uczelniach partnerskich (zakładająca niewykluczanie ze względu na pochodzenie etniczne, przynależność do grupy mniejszościowej, sytuację ekonomiczną lub niepełnosprawność), semestralne zajęcia teoretyczne on-line, zakończone praktyczną sesją w formie ośmiodniowego pobytu uczestników w Krakowie, wzbogaconego o wydarzenia kulturalne. Uczestnicy zostali ocenieni oraz otrzymali stosowne certyfikaty z punktami ECTS.
Wdrożenie intensywnego programu wzmocniło pozycję UEK w tych obszarach geograficznych, wzbogaciło ofertę o innowacyjny program oraz wpłynęło w sposób znaczący na popularyzację polskiej kultury.
NAWA Solidarni z Ukrainą 2022
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w ramach przyznanych środków z programu „Solidarni z Ukrainą” zrealizował czteromiesięczny, intensywny kurs języka polskiego z elementami komunikacji międzykulturowej oraz akademickiego języka polskiego. Za udział w kursie od uczestników nie były pobierane żadne opłaty. Uczestnikom wypłacano stypendium za każdy miesiąc uczestnictwa w Programie (4 miesiące), w kwocie określonej w Ogłoszeniu o naborze wniosków o udział w Programie „Solidarni z Ukrainą”. Uczestnikami kursu byli studenci uczelni ukraińskich w r.a. 2021/22, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego i którzy udowodnili posiadanie statusu studenta ukraińskiej uczelni w r.a. 2021/2022. Program obejmował 60 godzin zajęć języka polskiego miesięcznie (łącznie 240 godzin) – od poziomu A0 (15 godzin w tygodniu). Po ukończeniu kursu uczestnicy osiągnęli poziom B1 znajomości języka polskiego. Zajęcia dydaktyczne z lektorami odbywały się na kampusie UEK oraz w ramach wyjść terenowych. Dodatkowym elementem kursu był czterogodzinny warsztat o tematyce komunikacji międzykulturowej. Osoba prowadząca warsztat jest pochodzenia ukraińskiego i porozumiewała się zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim. Warsztat pozwolił uczestnikom kursu poznać specyfikę kultury polskiej i niuanse dotyczące efektywnej komunikacji z Polakami, co niewątpliwie wzbogaciło ich umiejętności językowe. Uczestnikom zostały zapewnione materiały dydaktyczne niezbędne do nauki języka polskiego w postaci podręczników i zeszytów ćwiczeń z serii „Hurra!!! PO POLSKU” – części 1 i 2 oraz dedykowane tej serii podręczniki nauczyciela – do użytku lektorów. Program rozpoczął się i zakończył zgodnie z planem, tj. 1 czerwca 2022 do 30 września 2022. W maju 2022 r. przeprowadzono rekrutację. Program zakończyło rozdanie certyfikatów oraz upominków w postaci książek.
Na ogłoszenie o rekrutacji do programu zgłosiło się ponad 500 osób. O przyjęciu na kurs decydowała kolejność zgłoszeń oraz spełnienie warunków ustalonych przez NAWA, udowodnione poprzez dostarczenie dokumentów poświadczających ten fakt.
Zgodnie z aktualizacją złożonego wniosku, zaakceptowano 30 studentów, w związku z czym uruchomiono dwie grupy kursowe, liczące po 15 uczestników. Liczba uczestników w każdej grupie została zoptymalizowana pod kątem efektywnej nauki oraz kwestii kosztów związanych z kształceniem.
W pierwszym miesiąc trwania kursu zrezygnowała jedna z uczestniczek, w związku z czym zdecydowano się na dołączenie kolejnej osoby z listy rezerwowej od drugiego miesiąca kursu. W trakcie trwania kursu cztery osoby zrezygnowały. Nie decydowano się na dołączanie na ich miejsce kolejnych uczestników ze względu na stopień zaawansowania realizacji materiału dydaktycznego.
Kurs ukończyło 26 uczestników. 23 uczestników zdało egzamin końcowy na poziomie progowym B1, otrzymując certyfikat poświadczający ten fakt oraz uzyskaną ocenę. 3 uczestników nie zdało egzaminu końcowego, otrzymując certyfikat uczestnictwa w kursie.
„Doskonalenie potencjału organizacyjnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poprzez wdrożenie nowej jakości obsługi cudzoziemców” – w ramach naboru NAWA Welcome to Poland 2020, 01.06.2021 – 31.05.2023
Projekt został napisany w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby cudzoziemców przybywających do UEK – studentów, doktorantów, kandydatów oraz gości uczelni. Głównym celem projektu było doskonalenie obsługi cudzoziemców poprzez stworzenie Welcome Centre UEK, którego beneficjentami są studenci, zwłaszcza pierwszoroczni i potencjalni kandydaci na studentów, w tym grupy młodzieży z zagranicy (tzw. grupy studyjne), doktoranci, a także goście zagraniczni odwiedzający UEK. Welcome Centre pełni rolę “helpdesku” i punktu informacyjnego dla wskazanych grup docelowych.
Drugim celem projektu było kształtowanie postaw otwartości i tolerancji poprzez realizację warsztatów z różnorodności i ponadkulturowej integracji stworzonych dla studentów i społeczności akademickiej, przygotowanie stałej wystawy zdjęć studentów zagranicznych na kampusie, organizację spotkań ze studentami zagranicznymi mających na celu wymianę informacji na temat kultur krajów pochodzenia. Działania te miały na celu wsparcie umiędzynarodowienia „w domu”.
Jako trzeci cel wyznaczono innowacyjne działania promocyjne i realizację nowych materiałów informacyjno-promocyjnych, w tym produktów: filmów i spaceru wirtualnego oraz przewodnika dla studentów.