Dlaczego Kraków jest jednym z najciekawszych miast w Europie - fakty
Barcelona, Amsterdam, Londyn, Berlin i Paryż... ale także Kraków, drugie miasto w Polsce, ale z pewnością pierwsze jeśli chodzi o atrakcje, historię, zabytki.
W jego atmosferze i urokliwych uliczkach łatwo się zakochać. Kraków wygląda jak miasto z filmu. Brukowane uliczki, konne dorożki, piękne place, gotyckie budynki i kościoły oraz ogromny zamek, który rywalizować może z wieloma europejskimi zamkami.
Cuda Starego Miasta, takie jak Rynek Główny - największy średniowieczny plac w Europie - i Zamek Królewski na Wawelu, zachwyciły już wielu.
Dawna dzielnica żydowska Kazimierz, z największym w Europie zespołem synagog, które przetrwały II wojnę światową - dzisiaj miejsce kojarzone z krakowską bohemą.
Fabryka Oskara Schindlera - ta, która pojawiła się w filmie Lista Schindlera z Liamem Neesonem - obecnie muzeum otwarte dla publiczności, która chce poznać realia życia w Krakowie podczas II wojny światowej.
Można również wybrać się na wycieczkę poprzemysłowej Nowej Hucie, świadectwie komunistycznej historii Krakowa.
W pobliżu miasta, znajduje się także Kopalnia Soli w Wieliczce. Ten średniowieczny labirynt, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest pełen pieczar wypełnionych misternymi solnymi rzeźbami, w tym wielką salą z gigantyczną solną repliką Ostatniej Wieczerzy da Vinci.
Tuż za Krakowem leży Auschwitz, niesławne miejsce jednej z największych tragedii w historii Zagłady Żydów europejskich. Przeżycie, którego prawdopodobnie nigdy nie zapomnisz.
Z Krakowem związane są takie sławy jak laureaci Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, Mikołaj Kopernik, znany reżyser filmowy Roman Polański, pisarz o światowej renomie Stanisław Lem, Krzysztof Penderecki oraz papież Jan Paweł II.
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu SPINAKER.