Ogólne zasady Mieszanych programów intensywnych (BIP)

 

1.              Mieszany program intensywny musi zostać opracowany i wdrożony przez co najmniej trzy instytucje szkolnictwa wyższego, którym przyznano ECHE, pochodzące z co najmniej trzech krajów programu (czyli minimalny skład konsorcjum to np. UEK i 2 inne uczelnie z 2 różnych krajów).

 

2.              Uczelnie zaangażowane w organizację BIP zobowiązane są do podpisania umowy wielostronnej dotyczącej organizacji BIP.

 

3.              Długość: 5-30 dni mobilności fizycznej połączone z obowiązkową częścią wirtualną. Przez mobilność fizyczną należy rozumieć wyjazd za granicę do kraju organizatora BIP w celu zrealizowania uzgodnionego pomiędzy zaangażowanymi uczelniami partnerskimi, programu BIP. Mobilność wirtualna – należy przez to rozumieć realizację wirtualnego komponentu BIP, który przebiega w formie zdalnej i umożliwia pracę zespołową wszystkim zaangażowanym w BIP uczestnikom.

 

4.              BIP powinien zapewnić wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi programami na danym kierunku studiów. Powinien składać się ze specjalistycznych treści, które znacząco wzbogacą wiedzę studentów oraz techniki nauczania.

 

5.              Program powinien zapewniać znacząco nowe możliwości uczenia się, rozwoju umiejętności, dostępu do informacji i najnowszych wyników badań oraz innej wiedzy.

 

6.              Liczba godzin dydaktycznych i szkoleniowych musi gwarantować, że większość czasu spędzonego za granicą jest związana z kształceniem i szkoleniem, a nie z badaniami lub jakąkolwiek inną działalnością.

 

7.              Wyjazd na BIP rozliczany jest tak samo jak wyjazd na częściowe studia zagraniczne, czyli również w aspekcie merytorycznym (Porozumienie o Programie Studiów, dokument potwierdzający uzyskanie zaliczenia przedmiotów wraz z ocenami  i punktami. ECTS, opis przedmiotów w języku obcym, umowa finansowa etc.). Rozliczenie wyjazdu następuje na podstawie potwierdzenia nabytych efektów kształcenia i/lub realizacji określonego programu, który jest związany z tokiem studiów.

 

8.              Uczelnia może zaprosić do udziału w BIP studentów tych kierunków, którzy spełnią kryteria/wymagania dotyczące poziomu wiedzy/umiejętności niezbędnej do uczestnictwa w programie oraz którym zgodnie z zasadami Erasmusa+ i uczelnianymi regulacjami będzie mogła uznać/zaliczyć uczestnictwo w programie intensywnym i uzyskanie 3 ECTS.

 

9.              Zasady naboru uczestników musza zostać określone w grupie parterów organizujących BIP i być przestrzegane w każdej uczelni uczestniczącej w realizacji BIP.

 

10.           Studentowi/ doktorantowi może zostać przyznana mobilność BIP o ile posiada wystarczający kapitał mobilności. Kapitał mobilności na każdym stopniu studiów (I, II lub III) wynosi 360 dni lub 720 dni na studiach jednolitych magisterskich. W każdym przypadku od maksymalnego łącznego kapitału mobilności zostanie odjęty okres, przez który student przebywał w przeszłości jako stypendysta Erasmus+  na danym stopniu studiów (ze stypendium lub bez, na UEK, innej polskiej lub zagranicznej uczelni lub organizacji). UEK musi posiadać oświadczenia studentów/doktorantów o wcześniejszym udziale w programie Erasmus+.

 

11.           Na organizację wyjazdu w celu udziału w BIP uczestnik (student, doktorant, pracownik) nie może pobierać innych środków z funduszy Unii Europejskiej.

 

12.           Wszystkim uczestnikom BIP wyjeżdżającym na BIP (studentom/doktorantom/pracownikom), uczelnia wysyłająca zobowiązana jest wypłacić stypendium. Wysokość stypendium BIP dla studentów/doktorantów niezależnie od kraju wyjazdu

wynosi 70 euro/ dzień od 5 do 14 dni pobytu oraz 50 euro/ dzień od 15 do 30 dni pobytu, dodatkowo do 2 dni na podróż.

 

13.           Studenci/ doktoranci posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i/lub pobierający w momencie kwalifikacji stypendium socjalne na UEK otrzymują dodatkowo jednorazowy ryczałt w wysokości 100 euro niezależnie od kraju wyjazdu oraz długości pobytu oraz ryczałt na podróż na tych samych zasadach, co pracownicy.

 

14.          Pracownik zobowiązany jest do odbycia 8 godzin zajęć w systemie mieszanym (on line i na zywo w uczelni aprtnerskiej). Musi także przedstawić dokumenty tożsame z tymi, które przedstawia w wypadku wyjazdu dydaktycznego w ramach programu Erasmus+

 

15.           Pracownicy otrzymują stypendium według stawek dziennych zależnych od kraju wyjazdu.

 

16.           Pracownikowi przysługuje także ryczałt na pokrycie kosztów podróży. Kwota ryczałtu jest uzależniona od odległości między Krakowem (miejscem rozpoczęcia podróży) a miejscem docelowym oraz wyboru środka transportu. Pod uwagę należy wziąć odległość podróży w jedną stronę, aby obliczyć kwotę ryczałtu należną za podróż w obie strony. Do obliczenia odległości będzie stosowany kalkulator odległości opracowany przez Komisję Europejską i udostępniony na stronie programu Erasmus+

 

Obowiązkowy formularz  - należy go przesłać do Łukasza Smuga z BPZ 

Oświadczenie Green Travel - należy go przesłać do Łukasza Smuga z BPZ 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki. Polityka Prywatności